ÇAYIN HİKAYESİ


Bu makale 2020-03-07 10:08:16 eklenmiş ve 37431 kez görüntülenmiştir.
CANER ŞAHİN

Ülkemizde şüphesiz en çok içilen içecek çay... Çay bizim için vazgeçilmezdir. Kahvenin 40 yıllık hatrı varsa eğer çayın 80 yıldır. Peki, biz bugün ülkemizde çay tarımını yapabiliyorsak kimin sayesinde yapabiliyoruz? Tabi ki Zihni Derin...

1. Dünya Savaşı bitmiş, sınırlar çizilmiş, Batum'u Rusya'ya bırakmışız ve Doğu Karadeniz'de ciddi işsizlik ve geçim sıkıntısı yaşanmaktaydı. Zihni Derin, Ali Rıza Bey'in, 1917'de yazdığı Rize'de çay yetişebileceği ifade eden raporu okumuştur. 1924'te Batum'a gider ve Rusların kurduğu çay bahçeleri ve çay fabrikasını gezip Rize'ye çay tohumu ve fidanlarını getirir. Ancak yeterli ilgiyi görmez. 6 Şubat 1924'te, Rize mebuslarının desteğiyle, 407 sayılı kanun onaylanıp çay tarımı yasal güvence altına alınmıştır. Ancak kanun da yetersiz kaldı. Halkın bilgi yetersizliği ve ilgisizliği bu ilk girişimi başarısızlıkla sonuçlandırdı.

1930'dan itibaren, Zihni Derin, Ankara'da öğretmen olarak yaşamını devam ettirdi. Çay tarımı tekrar gündeme gelince, 1937'de Tarım Bakanlığı'nda Başmüşavir olarak göreve geldi. Ve Batum'dan getirilen çay tohumlarıyla, Rize'de çay bahçeleri kuruldu. Uzun yıllar Rize'de kalarak çalışmalarını sürdürdü. Öğretmen arkadaşlarının anılarına göre; her kır gezisinden cepler dolusu bitki örnekleriyle döner ve laboratuarda incelemeler yapar. Pancardan şeker çıkarır, çeşitli yağlardan da sabun yapardı.

1945 yılında gelindiğinde yaş haddinden emekli olmuştu. Ancak tarım bakanlığı kendisine anlaşmalı bir kadro tahsis ederek Bakanlık Koordinatörü görevini verdi.

Zihni Derin'in siyasetle hiçbir ilgisi yoktu. Kendisini çok seven Rizelilerin ısrarlarıyla,1950 seçimlerinde bağımsız aday oldu. Hiç seçim propagandası yapmayan, Zihni Derin seçimde de seçilememişti.

1964 yılı Ağustos ayına gelindiğinde çay bitkisinin bilinçli olarak Rize toprağına dikilmesinin 40.Yılı kutlamaları doğrultusunda bazı bakanlar, Çalışma Bakanı Bülent Ecevit ile birlikte Zihni Derin´de davet edildi.

Rize merkezindeki tören yerine gitmek üzere hazır beklerken Valinin otamobili göründü. Çalışma Bakanı Bülent Ecevit, "Birlikte gidelim" diyerek Zihni Derin´i valinin arabasına aldı. Tören yerine geldikten sonra, Zihni Derin arabadan iner, arabanın arkasından geçerken şoför arabayı geriye sürdü, Hoca´ya çarpıp ve onu yere düşürdü. Zihni Derin hemen hastaneye kaldırıldı. Röntgen çekiminden sonra, kalça kemiğinin kırıldığı anlaşılarak, ameliyat için Ankara´ya dönmesine karar verildi.

Taburcu olup evine döndüğünde koltuk değneği kullanarak yürümeye başladı. Ziyarete gelenlere "Bir aksilik oldu, geçer" diyordu. Ankara´da üç buçuk aylık bir tedaviden sonra eski sağlığına kavuşur. Bilahere 25 Ağustos 1965´te Ankara´da vefat eder.

Her içtiğiniz çayda Zihni Derin'i aklınızdan çıkarmayın. Ve çaya attığınız her şekerde aklınıza ülkemizde kurulan ilk şeker fabrikası olan Uşak şeker fabrikasının kurucusu Nuri Şeker aklınıza gelsin. Atatürk'le tanıştırılırken heyecandan Nuri Şeker diye tanıştırılarak ismi bu şekilde kalmıştır. CANER ŞAHİN

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 9.2667 9.2834
€ EURO 10.7375 10.7568

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca