ÇALIŞAN GEBELERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR


Bu makale 2020-07-10 11:49:04 eklenmiş ve 36375 kez görüntülenmiştir.
PROF. DR. AHMET CANTUĞ ÇALIŞKAN

Gebelik durumunun işyerinde yönetici veya arkadaşlara söyleme durumu iletişim derecesine göre değişebilmektedir. Yasal olarak yönetici bilgi verilmesi 15.haftaya kadar olmalıdır. Sabah yorgunluğu, halsizlik gibi durumlar için erken dönemde söylenmesi faydalı olabilecektir. Bu şekilde farklı bir departmanda çalışma şansı olabilecektir. İşyerinde tamamlanması gereken bir durum varsa bu iş tamamlandıktan sonra bilgi verilmesi işyeri ortamında gebeliğe bağlı bazı pozitif ayrımcılık gibi düşüncelerin bertaraf edilmesini sağlayabilecektir. İlk olarak işveren veya amir durumundaki kişinin öğrenmesinde fayda vardır. Çalışma ortamında aynı durumda olan veya yaşamış olan kişilerden bilgi alınması çalışma ortamının avantajlarından bir tanesidir.

İşyerinde rahat bir ortamın sağlanması için bazı durumlara dikkat edilmesinde fayda vardır. Öncelikle kullanılan kıyafetlerin rahatlığı önemlidir. Sıkı dar giysiler ve çoraplar ve topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Gebelik haftası ilerledikçe göbek askı veya bel destek aparatları kullanımı faydalı olacaktır. Gebelik hormonları ile ilişkili olarak üşüme ve sıcak basması periyotları sık sık oluşacağından dolayı ısı dengesi için ortam ve giysi tercihleri ayarlanmalıdır. İşyerinde uzun süreli oturmak veya uzun süreli ayakta kalmak önerilmemektedir ve ara sıra ayağa kalkmak veya oturmak gerekebilmektedir. Yine arada yapılan germe hareketleri rahatlama sağlayacaktır. Mümkünse ayakların altına destek alarak biraz yüksekte tutulmaya çalışılmalıdır. Yine birkaç dakika uzanmak rahatlama sağlayacaktır. En az günde bir kez 30 saniye süresince ayağa kalkarak kollar baş seviyesinin üzerinde avuç içleri yukarı bakacak şekilde germe hareketi yapmak rahatlamaya yardımcı olacaktır. Otururken ayakların rotasyon hareketi yaptırılması yine çalışan kişilerde rahatlık sağlayıcı hareketlerdendir. Sırt yastığı veya rulo yapılmış havlu kullanımı oturma konforu sağlamaktadır. Çalışma masasında içecek sıvı bulundurulması günlük sıvı tüketimini arttırmaya yarayacak önemli durumlardandır. Her iki saatte bir mesane boşaltılmaya çalışılmalı ve uzun süreli idrar biriktirilmemelidir. Ara öğünler için küçük atıştırmalıklar hazır bulundurulmalıdır. Sabah bulantı ve hassasiyet çoksa diş fırçalamak şikayetlerin biraz olsun azalmasına yarayacaktır. Bir yük kaldırmak gerekirse mutlaka uygun pozisyonda kaldırmaya çalışılmalıdır. Sigara içilen alanlardan uzak durulmalıdır. Stresin aşırı olması hem anne hem bebek için zararlı olabileceğinden dolayı kısa aralar verilerek rahat olmaya çalışılmalıdır.

Karpal tünel sendromu denilen durum ellerde ağrı, uyuşma, hissizlik gibi şikâyetlere neden olmaktadır. Tehlikeli değil fakat rahatsız edici bir durumdur. Çalışma sandalye ve masası el bileği yukarda ve eller aşağıda olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ergonomik bilgisayar ve klavye ile çalışılmalıdır. Akşamları eller soğuk suya daldırılıp rahatlama sağlanmalıdır. Gerekirse el bilek bandajları fayda sağlamaktadır.B6 vitamin destekleri, akupunktur ve ağrı kesiciler fayda sağlayabilmektedirler.

Ofis masasında çalışılan durumlarda sırt, boyun ve baş ağrılarına sık rastlanılmaktadır. Oturarak çok fazla zaman geçiriliyorsa ara sıra ayağa kalkılmalı, gerilmeli ve kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Kol, boyun ve omuzlara gerilme hareketleri yaptırılmalıdır. Ayak altına destek ve sırta destek yastıkları kullanılmalıdır. Bilgisayar monitörlerinin gebelikte zararlı etkisi kanıtlanamamıştır. Uzun süre bilgisayar masasında bulunmakla el bilekleri ve kollarda gerginlik ve ağrı oluşabilir. Ergonomik klavye kullanımı bu noktada faydalı olmaktadır. Çalışma aletlerinin sterilizasyonunda kullanılan etilen oksit ve formaldehit gibi kimyasallardan kaçınılmalıdır. Bazı anti kanser ilaçları, hepatit gibi enfeksiyonlar ve ionize radyasyon gebelikte sakıncalı durumlar olduğundan bu gibi durumların olma ihtimali olan ortamlardan uzak durulmalıdır. Yüksek doz radyasyonlu ortamlarda çalışan anne olmaya adat kadınlar mutlaka özel kıyafetlerle korunmaya çalışmalıdır. Ağır ve tehlikeli makinalarla çalışma durumu olan ortamlarda ilgili kişi ile konuşulup farklı bir ortama geçmeye çalışılmalıdır. Ağır kaldırma gerektiren işler, uzun süre fiziksel güç gerektiren durumlar, sürekli ayakta durmayı gerektiren vardiyalı çalışma sistemleri erken doğuma sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda 20-28. haftalardan doğum sonrası toparlanma sürecine kadar farklı bir pozisyonda çalışılmaya dikkat edilmelidir. Stres altında çalışılan bir ortam var ise yine stres azaltıcı yöntemler veya çalışma ortamı değişikliği gibi yönlere başvurulmalıdır. Öğretmenler gibi sosyal ortamda çalışan kişiler suçiçeği, el-ayak-ağız hastalığı, CMV ve hepatit gibi enfeksiyonlara açık çalışma ortamlarında görevlerini yapmaktadırlar. Hayvan ve hayvan eti ile uğraşan çalışanlar ise toxoplazmozis gibi yine gebelikte risk oluşturabilecek enfeksiyonlara maruz kalabilmektedirler. Ellerin sık bir şekilde yıkanması ve koruyucu eldiven ve maske takılması önlem açısından önemli olmaktadır. Pilotlarda radyasyona maruziyetten dolayı erken gebelik kaybı ve erken doğum gibi durumlarla sık karşılaşılmaktadır. Kimyasallara maruz kalma ihtimali yüksek olan kişilerde kullanılan maddeler açısından uyanık olmalı ve mümkün oldukça uzak durmaya çalışmalıdırlar.

Gebeliğin 24.haftasından itibaren bebeğin kulak yapıları oluşmaktadır.27-30 haftalarda ise dış ortam sesine tepki verebilecek durumda olmaktadır. Bu yüzden dış ortam ses derecesi önem kazanmaktadır. Günde 8 saat 90-100 desibel üzerinde çalışma ortamında erken doğum tehlikesi ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskinin arttığı bildirilmiştir. Kısa süreli ve tekrarlayan daha yüksek 150-155 desibele maruz kalma durumu da benzer etkiler oluşturmaktadır. Koruyucu kulaklık kullanımı önerilmektedir.

Özellikle 28 hafta üzerinde stresli bir ortamda ve uzun süre ayakta kalması gereken durumlarda erken doğum, hipertansiyon ve düşük doğum ağırlığı gibi riskler artmaktadır. Yine uzun süre ayakta kalma ile sıt ağrısı, varisler ve hemoroidlerde artış sık olmaktadır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 9.2667 9.2834
€ EURO 10.7375 10.7568

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca