DOĞU AKDENİZ'DEKİ FRANSIZ DEVELERİ


Bu makale 2020-09-08 13:50:14 eklenmiş ve 37613 kez görüntülenmiştir.
MURAT GÜREN

Yavru deve annesine sormuş:

Anne bizim neden hörgücümüz var?

Çöl sıcaklığında susuzluğa dayanabilelim diye.

Anne bizim toynaklarımız niye bu kadar büyük?

Çölde ayaklarımız kuma batmasın diye.

Anne bizim boynumuz niye bu kadar uzun?

Çölde uzaktan gelebilecek tehlikeleri göre bilelim diye.

Peki anne, Allah aşkına bizim Atatürk Orman çiftliğinde ne işimiz var?

Akdeniz sularında, kıta sahanlığımızın yakınında Atatürk Orman Çiftliği’nde yaşayan, develer gibi Fransa donanmasının ne işi var? Ne kara sınırı, nede deniz suları olan birçok Avrupa Birliğinin donanma gemilerinin ne işi var? Doğu Akdeniz'de petrol kokusunu alan ABD, İsrail, Fransa, İtalya, Mısır, Güney Kıbrıs ve Yunanistan gibi devletler tam karşımızda duruyorlar.

Sözlerime başlamadan önce şu konun altını kalın puntolarla çizmek ve yazmak istiyorum. Bizim son birkaç yüzyıldır Dünya hâkimi ve büyük devlet olma iddiamızı unutmuştuk. Ülkemizin ne kadar büyük ve kadim medeniyete sahip olduğumuzu Akdeniz'de bize hatırlattılar.

Hani klişe bir söz vardır ya yedi düvelle savaşıyoruz, işte tamda bu. Tarihte Avrupa'da yaşayan Hristiyan devletleri birleşip haçlı seferleri düzenlemişlerdi, Anadolu ve İslam'a karşı.1.Dünya Savaşında ve Kurtuluş savaşında da yine itilaf devletleri ile altında toplanan Türk ve İslam düşmanlarıyla savaşmıştık. 3 Kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu elimdeki zengin petrol sahalarını birinci dünya savaşı sonrasında Sevr antlaşması birlikte elimizden birer birer bu petrol zenginliklerini kaybettik. Savaşta kaybetmediğimizi masada, Lozan sonrası oynanan oyunlarla zengin petrol toprakları Musul, Kerkük, kaybettik.

Dostlar Tarih tekerrür ibarettir. Batılı, sömürgeci, medeniyetsiz devletler Doğu Akdeniz’e üşüşmelerin sebebi alt satırlarda okuyacaksanız arkanıza yaslanıp çayınızdan yudumlayınız.

Uzmanlara göre Doğu Akdeniz’de teknik olarak çıkarılması mümkün olan ama henüz keşfedilmemiş 10 trilyon metreküp fazla doğalgaz olduğu öngörülmektedir.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin 572 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak 3 Trilyon dolarlık doğalgaz rezervinin yanı sıra 1,7 milyar varil civarında petrol rezervleri bulunuyor. Yunanistan üzerinden büyük oyunlar oynanıyor. Oyun büyük, pasta büyük..

 Gaye ap açık ortada 100 yıl önce kara topraklarındaki zengin petrolleri bize yar etmediler. Bugünde deniz altındaki hidrokarbon doğal gazı, petrolü yar etmek istemiyorlar.

  Yunanistan ortamı germek için elinden geleni yapıyor. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar '' Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşanan sorunu diyalogla çözmek istiyoruz. Sahada ve masada uluslararası hukuktan yanayız" demişti Yunan tarafını defalarca masaya davet edildi. Bürokrasi ile çözüm aranırken diğer taraftan da Ülkemiz Uluslararası haklardan ve Kıbrıs’ta garantör ülke olmasında dolayı, ulusal egemenliğimizi korumaya petrol ve doğalgaz aramalarına gerekli önlemler alınarak devam ediyoruz.

 Bütün dünyanın bilmesi gereken 100. yıl önceki Türkiye değiliz. Ülkemizin Sabri zorlanmamalı  çözüm masasına oturmayanlar kadavra masasına otururlar.

Bizlerin güvenliğini ve birlik ve bütünlüğünü  tahsis etmek için, gecesini, gündüzüne katan polis ve askerimizin rabbim yar ve yardımcısı olsun. Dostlar bir sonraki yazıma kadar Allah'a emanet olun.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 13.4020 13.4261
€ EURO 15.1892 15.2166

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca