KARABAĞ, AZERBAYCAN’INDIR!


Bu makale 2020-10-12 11:35:24 eklenmiş ve 30052 kez görüntülenmiştir.
CANER ÇİFTÇİ

Hem Kafkasya’nın hem de Türk’ün kanayan yarası Karabağ, özgürlüğüne kavuşma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Yıllardır beri süre gelen Ermenistan işgali, bugünlerde Türk (Azerbaycan) Ordusu tarafından sonlandırılmaktadır. AGİT Minsk Grubunun ve BM’in etkisiz ve yetersiz çözüm arayışları, Ermenistan’ı Karabağ üzerinde daha da cesaretlendirerek işgal zeminine zaman kazandırmıştır. Bu bağlamda gerek uluslararası toplumca gerekse uluslararası kuruluşlarca Karabağ üzerindeki durum; bir ‘ihtilaf’ olarak değil, ‘işgal’ olarak nitelendirilmelidir. Karabağ, Ermenistan işgali altında Azerbaycan toprağıdır.

Ermenistan’ın, 1992’den bu yana sürdürdüğü ‘işgal’ girişimi, ne uluslararası hukuka ne de Birleşmiş Milletler’in kararlarına uygun değildir. Göz göre göre fiilen işgal edilen Karabağ’da, 30 yıldır hiçbir somut çözüm adımı atılmamıştır. Bugün ise, uluslararası hukuku durum üzerine yansıtamayanlar ya da yansıtmak istemeyenler, Karabağ’da ‘Ulusal Güç’ ile karşı karşıya kalmışlardır. Uluslararası hukukun uygulanmaması; Azerbaycan’lı kardeşlerimizin çatışma hattında mağdur olmasına sebebiyet vermekle beraberinde Ermenistan işgalini de devam ettirmiştir.

30 yıldır sonlandırılmayan bir işgal serüveni, bugün siyasi olarak değil de askeri olarak sona eriyorsa; bugün AGİT Minsk Grubu’nun ve Birleşmiş Milletler’in aldığı kararlar ve izlediği yol haritaları sorgulanması gerekiyor. Karabağ’ı ‘Maskeli Balo’ya çeviren AGİT Minsk Grubu ve BM, askeri süreci ve operasyonu reddedip diplomasiye şans tanımak istiyorsa; Ermenistan’ın taleplerini değil, Azerbaycan’ın isteklerini yerine getirmelidir; Karabağ’da şartsız ve koşulsuz Ermenistan işgalini sonlandırmalıdırlar. Ermenistan’ın, Karabağ üzerinde herhangi bir hukuki hakkı yoktur.

Azerbaycan topraklarının %20’si işgal altındadır. Bu işgal girişimi, sadece Azerbaycan’ın ulusal güvenlik sorunu değil aynı zamanda bölgesel bir güvenlik sorunudur. Bölgedeki sivil yerleşim yerlerinin ve enerji nakil hatlarının hedef alınması, kabul edilemez bir tehdit ve tehlike teşkil eder.

Azerbaycan’ın sahada kazandığı askeri kazanımların sürdürülebilirliği, Ermenistan taleplerini reddetmesinden geçer. Bu bağlamda ateşkes, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle yapılabilir. Aksi taktirde, verilecek en ufak taviz; hem sahadaki askeri kazanımları hem masadaki siyasi çıkarları geri dönülemez bir tehlikeye sokar.

Bugün Karabağ’da yaşanılan gelişmeler, Türk Dünyası için bir uyanıştır. Türk Milleti, ‘Karabağ Kurtuluş Hareketi’ne kayıtsız ve şartsız destek vermek zorunda ve Türk Dünyası coğrafyasının sınırlarını yeniden belirlemeyi düşünebilmelidir. Tarihten bu yana işgal altında iken işgal girişimlerini bertaraf edip, kendi sınırlarını kendisi çizen tek millet; Türk Milleti’dir. Karabağ, Azerbaycan’ındır!

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 13.4020 13.4261
€ EURO 15.1892 15.2166

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca