3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ


Bu makale 2020-12-03 12:11:31 eklenmiş ve 21832 kez görüntülenmiştir.
FİZYOTERAPİST M.SERKAN YILMAZ

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir.

Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olan bireyler olarak engelli bireylerin sosyal alanların tümünde aktif rol almalarını sağlamalı ve bu bağlamda gereken duyarlılığı toplumsal olarak arttırmamız gerekir. Bu özel gereksinimli bireyler; hastalık, kaza, sendrom gibi çeşitli nedenlerle, bireysel ve gelişim özellikleri ile eğitim yeterlilikleri açısından, akranları ile beklenilen düzeyde farklılıklar gösteren bireylerdir. Özel gereksinimli birey farklılıklarına ve sınırlılıklarına rağmen; her birey gibi oyun oynamalı, sosyalleşmeli ve yaşayarak öğrenmelidir. Özel eğitimde bireysellikten amaçlanan bireyin gereksinimleri doğru şekilde tespit edebilmektir. Bu gereksinimlerine uygun olarak en etkili ve verimli şekilde ihtiyacı olan eğitimi ve rehabilitasyonu sunabilmektir. Özel eğitimin içinde ailede yer almalıdır ve bunun bir parçası olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki ; engelli olmak bir seçim değildir ve bir gün hepimiz bir şekilde ve sebepten dolayı engelli bir birey olabiliriz. Bizlere düşen görev bu özel gereksinimli bireylere destek olmak ve onlar için engel olmak değil engelleri kaldırmak en büyük görevimiz olmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 9.2667 9.2834
€ EURO 10.7375 10.7568

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca