Warning: Use of undefined constant custom_login_title - assumed 'custom_login_title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/eski/public_html/wp-content/themes/jannah/functions.php on line 129
EĞİTİM SİSTEMİNDE MENTORLUK NEDEN ÖNEMLİ - Dumlupinar Gazetesi

EĞİTİM SİSTEMİNDE MENTORLUK NEDEN ÖNEMLİ

EĞİTİM SİSTEMİNDE MENTORLUK NEDEN ÖNEMLİ


Bu makale 2021-04-21 16:12:47 eklenmiş ve 229 kez görüntülenmiştir.
GÜLİZAR HOROZ – 26

Eğitim sistemi her geçen gün yeniden güncelleniyor. Çocuklar derslerinde verimli olabilmek adına çok çaba sarf etmeleri gerekiyor. Eğitim sistemine yeni deneyimler kazandırmak çok kıymetlidir.

Öğrencilerin algılama ve zeka çeşitleri birbirinden farklı olduğu için bu konuda çalışmalar sürüyor. Mentor kelimesinin kökeni mitolojiden gelmektedir. Homeros Odysseia’daIthaca Kralı Ulysses’in savaşa gitmeden önce oğlu Telemachus’u en yakın arkadaşı Mentor’a emanet ettiğini anlatır. Kralın savaştan dönmesi yirmi yıl alır ve Mentor, prensi kralın yokluğunda en iyi şekilde eğitir ve yetiştirir. 1970’lerden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde temel olarak eğitim bağlamlarında, kadınlar ve azınlıklar için işyeri eşitliği ilerleten hareketle önemli tarihsel bağlantılara sahip olan ve “Amerikan yönetiminde bir inovasyon” olarak tanımlandı. Mentorluk, belirli bir deneyim, bilgi birikimi, beceri veya uzmanlığa sahip bir kişinin, bir başkasının kişisel ya da mesleki anlamda gelişimini ele alınan konularla bağlantılı tavsiyeler vererek, yol göstererek ve bilgilendirerek katkıda bulunması, diğer deyişle akıl hocalığı yapmasıdır. Eğitim sisteminde farklı bir uygulama öneriliyor. Bu sistem okullarda uygulanırsa eğitime farklı bir bakış açısı kazandırır. Üst sınfta okuyan çocuklarla, onlardan yaşça küçük olan çocukların bilgi alışverişinde bulunmasıdır. Eğitim hayatımızda her geçen gün yeni metotlar bulunuyor ve okulların ders dışında iletişim konusunu işlemesi gerekiyor.  General George Patton sözünü not almayı unutmayın;İnsanlara nereye gideceklerini söyleyip oraya nasıl gideceklerine kendilerinin karar vermesini sağlarsanız alınacak sonuçlara hayran kalırsınız. “ sözlerini dile getirmiştir.